Polyvinyl alkohol zkrátka v křížovce
Polyvinylalkohol, zkrátka PVA, je syntetický polymer s širokým spektrem využití. Pokud se s ním setkáte v křížovce, pravděpodobně hledáte jeho zkratku – PVA. Ale co se za těmito třemi písmeny skrývá? Pojďme se na polyvinylalkohol podívat blíže.
Polyvinylalkohol je ve vodě rozpustný syntetický polymer. To znamená, že se jedná o velkou molekulu složenou z opakujících se menších jednotek, v tomto případě z vinylalkoholu. Ačkoli samotný vinylalkohol je nestabilní, jeho polymer, PVA, je poměrně stabilní a má mnoho užitečných vlastností. PVA je netoxický, biologicky odbouratelný a má dobrou pevnost v tahu a pružnost. Díky těmto vlastnostem je ideální pro širokou škálu aplikací.
Jednou z nejznámějších aplikací PVA je jeho použití jako lepidlo. PVA lepidla jsou běžně používána v kancelářích, školách i domácnostech pro lepení papíru, kartonu a dalších materiálů. Dále se PVA využívá v textilním průmyslu jako apretura, tedy látka, která se nanáší na textilie pro zlepšení jejich vlastností, jako je pevnost, lesk a odolnost proti krčení. V medicíně se PVA používá v očních kapkách, umělých slzách a jako nosič léků. V potravinářském průmyslu se PVA používá jako obalový materiál pro potraviny a jako stabilizátor emulzí.
Další zajímavou aplikací PVA je jeho použití ve 3D tisku. Existují speciální filamenty na bázi PVA, které se používají jako podpůrný materiál pro složité 3D modely. Po vytištění modelu se PVA podpory jednoduše rozpustí ve vodě, čímž se získá čistý a detailní 3D výtisk. Tato vlastnost rozpustnosti ve vodě je klíčová pro mnoho aplikací PVA.
Výroba PVA probíhá hydrolýzou polyvinylacetátu (PVAc). PVAc je polymer, který se vyrábí polymerací vinylacetátu. Hydrolýzou PVAc se odstraní acetylové skupiny a nahradí se hydroxylovými skupinami, čímž vznikne PVA. Stupeň hydrolýzy ovlivňuje vlastnosti PVA, jako je rozpustnost ve vodě a pevnost. PVA s vyšším stupněm hydrolýzy má vyšší rozpustnost ve vodě a vyšší pevnost v tahu.
Při práci s PVA je důležité dodržovat bezpečnostní opatření. I když je PVA považován za netoxický, může dráždit oči a pokožku. Proto je doporučeno používat ochranné brýle a rukavice při manipulaci s PVA práškem nebo roztoky. V případě kontaktu s očima je nutné je důkladně vypláchnout vodou.
Závěrem lze říci, že polyvinylalkohol, zkrátka PVA, je všestranný polymer s širokým spektrem využití. Jeho rozpustnost ve vodě, netoxičnost a dobrá pevnost v tahu z něj činí ideální materiál pro mnoho aplikací, od lepidel a textilií až po medicínu a 3D tisk. Takže příště, až v křížovce narazíte na „PVA“, budete vědět, že se jedná o polyvinylalkohol, polymer s mnoha užitečnými vlastnostmi. A možná si vzpomenete i na některé z jeho mnoha aplikací, které nám usnadňují život. Navíc, znalost této zkratky vám může ušetřit čas a nervy při luštění křížovky! Jeho široké využití a relativní jednoduchost výroby z něj činí důležitý materiál v mnoha průmyslových odvětvích. Proto je dobré znát alespoň základy o této látce.
Doporučené odkazy:
Npa zkratka olympiádaMindža
Afrikanista
André Rieu
Alice Jandová
Emerich Rath
Verbíř
Nicole Vaidišová
Adriana Sklenaříková
Gabriela Filippi
Lion Feuchtwanger
DMX
Ronaldo
Kateřina Kasanová
Zkratka souhvězdí orion